czwartek, 14 stycznia 2010

Dni 228-233 - Mexico DF. Kościoły i cukiernie.Ostatnie parę dni w Meksyku spędzamy w mieście Meksyk (tu zwanym po prostu DF – od „Distrito Federal”) u Ofelii i Daniela, którzy goszczą nas u siebie w domu. Wbrew naszym oczekiwaniom jest bardzo zimno (wprawdzie aż +6ºC), tak, że zamykają szkoły - budynki z reguły nie mają tu ogrzewania.

W zaliczaniu muzeów zbyt silni nie jesteśmy, tak więc niezliczone (podobno światowej sławy) muzea zostawiamy sobie na kiedy indziej. Zwiedzamy jedynie dom-muzeum Fridy Kahlo i Diego Rivery (nie możemy się nadziwić, że Frida nie wpadła na to, aby zgolić sobie wąsy, przecież widziała jak wygląda, bo malowała głównie swoje autoportrety :).Próbujemy za to chociaż „liznąć” niezliczone architektoniczne perełki Meksyku, udaje nam się znaleźć i oglądnąć kilka zaniedbanych konstrukcji Felixa Candeli, głównie stacje metra i hale targowe, których oprócz nas nikt tu nie ogląda i nad którymi nikt się tu zbytnio nie rozczula, więc powoli ulegają niszczącemu działaniu czasu.

W mieście Meksyk znajduje się największy uniwersytet obu Ameryk – UNAM (Universidad Nacional Autónoma de México), na którym studiuje ponad 300 tys. studentów. Na jego terenie zbudowano niedawno ciekawe architektonicznie muzeum MUAC (Museo Universitario de Arte Contemporáneo).W Meksyku jest straaaaaasznie dużo kościołów. Podobno istnieje nawet miasteczko, o którym mówi się, że ma 365 kościołów – inny na każdy dzień roku. W tym kontekście znowu przewija się nazwisko Felixa Candeli – niesamowite, że w tradycyjnym Meksyku w już w latach 50-tych i 60-tych powstawała taka jak na owe czasy nowoczesna architektura, a w naszej biednej Polsce do dziś buduje się „nowe” repliki kaplicy zygmuntowskiej.

Kościoły kościołami, a na nas największe wrażenie robią... cukiernie. Bez przerwy jemy ciasta, drożdżówki, serniki... bo nie da się obok nich obojętnie przejść!Nie obeszło się bez wizyty w Teotihuacan, imponujących ruinach cywilizacji pre-azteckiej:

2 komentarze:

Agata pisze...

A moze Frida, po prostu lubila, ten "meski" element w swojej twarzy ;-D

BiG pisze...

ona moze i lubila, ale zdaje sie ze jej maz Diego Riviera niekoniecznie, bo ja porzucil... (chociaz potem wrocil) :-)